POZIV POLJOPRIVREDNIM GOSPODARSTVIMA – EDUKACIJA O UZIMANJU UZORAKA TLA I ANALIZI

Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i ribarstva, Služba za stručnu podršku – Područna jedinica Osijek zbog velikog interesa poljoprivrednika tijekom srpnja 2020. godine ponovno organizira edukacije širom Osječko-baranjske županije o uzimanju uzoraka tla i analizama, a za poljoprivrednike s područja Općine Vuka, ista će se održati 17. srpnja 2020. godine, od 09.00 do 14.00 sati, u Čepinu, Hrvatski dom Čepin, Kralja Zvonimira 105.

Prema Zakonu o poljoprivrednom zemljištu („Narodne novine“ broj 28/18, 115/18, 98/19) fizičke i pravne osobe upisane u Upisnik poljoprivrednika dužne su provoditi ispitivanje plodnosti tla (analize tla) na poljoprivrednom
zemljištu upisanom u ARKOD sustav te voditi evidenciju o primjeni gnojiva (mineralnih i organskih), poboljšivača tla i pesticida.
Ispitivanje plodnosti tla u užem smislu podrazumijeva uzimanje uzoraka tla, analizu ili procjenu mehaničkog sastava tla, agrokemijske analize tla i tumačenje rezultata sukladno Pravilniku o metodologiji za praćenje stanja
poljoprivrednog zemljišta („Narodne novine“ broj 47/19).
Planirano vrijeme trajanja ove jednodnevne edukacije je pet sati, sa slijedećim temama:

• Propisi i obveze za korisnike poljoprivrednog zemljišta
  • Pravilno uzimanje uzoraka tla
  • Označavanje i dostavljanje uzoraka tla
  • Značaj provedbe analize uzoraka tla
  • Mjere očuvanja i popravka plodnosti tla

Prijave za sudjelovanje na edukacijama poljoprivredni proizvođači mogu izvršiti do dana održavanja edukacije elektroničkim putem – preko stranice Ministarstva poljoprivrede – Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i ribarstva, na adresi: https://www.savjetodavna.hr/tecajevi/ ili na dan edukacije izravnim upisom kod predavača.